Skip to content

6 komentarzy

  1. Mateusz
    05/04/2017 @ 17:56

    Po czym (według Ciebie) można poznać, że dziecko jest „bezpiecznie przywiązane” do swojego opiekuna?

    Odp.: Dziecko zgadza się pozostać pod opieką innej osoby (babci, opiekunki, przedszkolanki) bo wie, że Rodzice (“opiekun”) po niego wrócą.

    Reply

  2. Justyna
    07/04/2017 @ 17:06

    Uważam, że można to poznać po sposobie w jaki dziecko reagauje na rozdzielenie ze swoim opiekunem/opiekunami. Jeśli dziecko nie chce stracić opiekuna z oczu choć na chwilę to znaczy, że w relacji z nim brakuje poczucia bezpieczeństwa i tym samym nie jest ono „bezpiecznie przywiązane“.

    Reply

  3. Monika
    07/04/2017 @ 18:15

    Zależy od wieku dziecka. Ale im jest starsze tym bardziej ma ochotę i odwagę eksplorować świat, coraz dalej oddala się od opiekuna, jednak w razie potrzeby/niebezpieczeństwa wraca do opiekuna bo wie że przy nim jest bezpieczne

    Reply

  4. Paulina
    12/04/2017 @ 18:36

    Dziecko bezpiecznie przywiązane chętnie eksploruje świat, szybko adaptuje się do otoczenia, dobrze radzi sobie ze stresem i konfliktami. Im bezpieczniejsze przywiązanie, tym mniejsza obawa przed byciem autonomiczną jednostką.

    Reply

  5. Magda
    19/04/2017 @ 18:59

    Myślę, że w zależności od wieku “bezpieczne przywiązanie” ma różny charakter, ukazuje się inaczej. Kiedy weźmiemy pod uwagę stwierdzenie, że niezależnie od wieku każdy z nas jest dzieckiem istota przywiązania jest różna.
    Niemowlę jest całkowicie przywiązane do rodziców, tak na prawdę nie ma innego wyjścia. Jednak, kiedy dziecko dorasta rodzic powinien tworzyć bezpieczne przywiązanie, a więc takie, kiedy dziecko w chwilach smutku, zagubienia, wyśmiewania bądź nieradzenia sobie w szkole, przychodzi z tym problemem porozmawiać do swojego opiekuna, bo czuje, że jest bezpieczne i obdarza go zaufaniem. Jednak mimo tego przywiązania potrafi zostać na noc u koleżanki, kolegi z klasy, czy spędzić wakacje u dziadków bez rodziców. Ono wie, że oni są, ale ta więź jest na tyle silna a zarazem elastyczna, że obie strony pozwalają sobie zatęsknić . Bezpieczne przywiązanie to także w trakcie dzieciństwa przestrzeganie zasad domowych.
    W trakcie dorastania i dorosłego życia, “bezpieczne przywiązanie” powinno ulec zmianie. Nie powinno polegać na relacjach rozkazujących, iż opiekun decyduje ale bardziej na partnerskich, gdzie dziecko decyduje o swoim życiu, chcąc radzić się opiekuna.

    Reply

  6. Aleksandra
    19/04/2017 @ 19:27

    Bezpieczne przywiązanie to pozwalanie na obecność innych osób w bliskim otoczeniu dziecka. Dziecko jest tak samo przywiązane do mamy, co do taty, nie boi się zostać samo z żadnym z rodziców.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do grupy na facebooku!